INFRASAUNA
NOVÁ TECHNOLOGIE SAUNOVÁNÍ

Určena jak pro potící, tak i léčebné kůry.Vhodná i pro osoby, které se léčí s krevním tlakem, nebo těžce snášející vysokou teplotu v klasické sauně.INFRAČERVENÝ TEPELNÝ SYSTÉM je v zahraničí nazýván „DOMÁCÍM LÉKAŘEM“, vede k velmi účinné detoxikaci organizmu a léčbě našeho těla při teplotě do 60°C. Stává se běžnou součástí terapeutické léčby i v našem zdravotnictví včetně lázeňského prostředí.

VŠEOBECNĚ ZNÁMÉ TERAPEUTICKÉ ÚČINKY.

  1. Zvyšuje rozpínavost tkáně.
  2. Ihned snižuje ztuhlost končetin, kloubů a zad.
  3. Snižuje svalové napětí.
  4. Mírní bolesti.
  5. Stimuluje krevní oběh.
  6. Působí při léčbě chorobných zánětlivých procesů kůže.
  7. Vhodný doplněk pro redukci váhy. Za 30 min. spálí až 600 cal.
  8. Součást přípravy sportovců před i po zátěži. (testováno na OH v Atlantě)
  9. Účinná relaxace a regenerace organismu.

Způsob užití:

  1. 1-2krát týdně jako potící kůra při teplotě 50-60°C v délce 30-40 min. Potivost je 2krát vyšší než u klasické sauny. Ukončení potící kůry vlažnou vodou ve sprše, nebo vaně. Ideální je kombinace s vodní masáží.
  2. Denní použití k prevenci organizmu, přípravě ke sportovní činnosti, léčebné kůře a před klasickou masáží v délce 5-15 min. ihned po zapnutí sauny v lehkém oblečení při teplotě do 60°C. Konkrétní léčbu konzultujte se svým lékařem.
  3. Nedoporučuje se lidem se silikonovými implantáty.

Využití:

Systém byl zpočátku využíván výhradně v oblasti medicíny. V současné době jsou infrakabiny používány širokou veřejností. Uplatnění nacházejí ve zdravotnictví, sportovních klubech, rehabilitačních centrech, kosmetických ústavech, hotelích a domácnostech po celém světě. Systém odpovídá mezinárodnímu bezpečnostnímu standartu.

Základní parametry:

Spotřeba – 1500 W/ 220 V
Provoz je 10krát levnější než u klasické sauny.
Doba nahřátí 5-10 minut na potící kůru.
Materiál – severský smrk, výrobek je dodáván ve formě panelové stavebnice,
kterou je možno za 15 min. smontovat, nebo demontovat.

Vyráběné rozměry v cm – š.hl.v:

www.infrasauna.cz

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ

Vyhřívací kabina znamená skutečně revoluci v možnosti regenerace organismu za využití terapeutického efektu infračerveného záření. Je infračervené záření této kabiny skutečně bezpečné?
Není třeba mít obavy. Toto záření nemá nic společného s UV zářením (odpovědným za spálení kůže při opalování a s poškozením kůže), anebo nukleárním zářením.Zářící teplo je jednoduše forma energie, zahřívající tělesa přímo, a to bez zahřívání vzduchu, který je mezi nimi. Zářící teplo se také nazývá infračervené záření (IR). Infračervený segment elektromagnetického záření je rozdělen do 3 segmentů podle vlnové délky (měřené v mikronech) a zde rozlišujeme:
  1. 0,07 – 1,4 mikronu (IR-A) krátké vlny
  2. 1,4 – 3 mikronu (IR-B) střední vlny
  3. nad 3 mikrony (IR-C) dlouhé vlny
  4. (Hupka, J. 1993)

Segment infračerveného záření se v elektromagnetickém poli nachází pod červeným světlem, které je nejnižší energetickou složkou viditelného záření. Infračervené světlo je pro lidské oči neviditelné a je spatřitelné pouze pomocí speciálních kamer, které transformují infračervené světlo na barvu viditelnou pro naše oči. Infračervené světlo sice nevidíme, ale můžeme ho cítit, vnímáme ho jako teplo.Slunce produkuje většinu své energie v infračervené části spektra. Naše atmosféra má „okno“, které dovoluje průchod infračervených paprsků o vlnové délce 7 – 14 mikronů až k Zemi. Když je Země zahřátá, vysílá rovněž infračervené záření, a to o vlnové délce 7 – 14 mikronů s maximem kolem 10 mikronů.

Podle Dr. Tsu-Tsair Oliver Chi a jeho souhrnu mechanismů působení infračervených záření na lidské tělo, infračervené paprsky jsou selektivně absorbovány tkáněmi, které potřebují zvýšit svůj výkon. Vnitřní (tělní) produkce infračervené energie, která probíhá v naších tkáních, je spřízněna s nejrůznějšími druhy ozdravných reakcí, které mohou potřebovat dodání energie do maximální možné míry na to, aby bylo dosaženo nejlepší možné ozdravné odezvy u tkání, které se nachází v ozdravném procesu. Tento fenomén se nazývá !resonanční absorbce.

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ A JEHO ZDROJE

Slunce je základním zdrojem infračervené energie. Byli jste někdy venku za polojasného jarního počasí o teplotě kolem 30 stupňů a cítili se velice příjemně, když se slunce schovalo za jeden z nemnoha mraků? I když okolní teplota nepoklesla, cítili jste příjemné ochlazení, protože mrak nedovolil plný průchod infračerveným paprskům. Infračervené teplo v Infračerveném Termálním Systému má stejné vlastnosti jako teplo z našeho slunce, anebo jako teplo vyzařovaném naším tělem potřebné k udržení naší tělesné teploty.

Naše těla vyzařují infračervenou energii skrze naší kůži v rozsahu 3-50 mikronů. Naše dlaně vyzařují infračervenou energii mezi 8-14 mikrony. Reiki, uzdravování vyzařováním energie skrze naše dlaně, má v Číně tradici dlouhou 3000 let a je postavena na uzdravovacích vlastnostech přírodního infračerveného záření. Indičtí jogíni také doporučují uzdravování skrze naše dlaně, a to hlavně ve spojitosti s úlevou od unavených, namáhaných očí.

Dr. Tadashi Ishikawa patentoval zirkoniové keramické infračervené zářiče, které se v těchto Infračervených Termálních Systémech používají, v roce 1965, po pěti letech práce u Fuji Medical R and D department. Infračervený Termální Systém na základě těchto zářičů byl používán výhradně doktory v Japonsku, a to až do roku 1979, kdy byly uvolněny pro veřejnost. Tento systém byl zdokonalován od roku 1981, kdy byl prodán do USA. Panely, které produkují podobné infračervené záření, se používají v nemocnicích pro zahřívání novorozenců.

Zářiče v Infračerveném Termálním Systému vyzařují kolem 1/3 svého výkonu ve středních vlnách, od 2-5,6 mikronů, pro jejich hlubokou penetraci, a další 2/3 v dlouhých vlnách, od 5,6-25 mikronů se zaměřením výkonu rovnoměrně rozestřeného kolem 9,4 mikronů, které jsou vrcholem lidského infračerveného záření. Toto rozestření maximalizuje vysokou penetraci středně dlouhých vln a spojuje se poté s dlouhými vlnami, čímž se vytváří rozšíření resonanční absorbce ozdravujících se tkání. Čínští výzkumníci říkají, že vlnová délka 2-25 mikronů je nejvíce léčebná.

INFRAČERVENÝ TERMÁLNÍ SYSTÉM VERSUS TRADIČNÍ SAUNA

Infračervený Termální Systém používá infračervené záření pro přímou penetraci lidských tkání do hloubky přes 4 centimetry. Její záření je nastaveno co nejblíže lidskému záření tak, aby naše tělo mohlo absorbovat až 93% infračerveného záření, které se dostane k lidské pokožce. Běžná sauna je závislá na nepřímých působeních tepla: první je konvekce (vedení tepla v kapalném a plynném prostředí) a druhá kondukce (přímí kontakt mezi ohřátým plynem a položkou), které na nás mají ozdravný účinek. V Infračerveném Termálním Systému méně než 20% infračervené energie ohřívá vzduch, což nechává přes 80% na přímí ohřev našeho těla. Proto sauna na bázi infračerveného záření prohřívá lidské tělo do daleko větší hloubky a mnohem efektivněji než tradiční sauna. Většina infračervené energie je primárně spotřebována na přímou přeměnu v energii tepelnou, zatímco u tradiční sauny dochází k nadměrnému ohřevu vzduchu, který následně povrchově zahřívá naši pokožku. Tento zásadní rozdíl vysvětluje mnoho bezprecedentních výhod dosažitelných pouze používáním Infračerveného Termálního Systému, kterých není možné dosáhnout v tradičních saunách.

Infračervená energie produkována Infračerveným Termálním Systémem zvyšuje 2 až 3 krát objem potu v porovnání s tradiční saunou. Infračervený termální Systém pracuje s teplotou vzduchu v rozmezí 30 až 60 stupňů Celsia, zatímco tradiční sauna pracuje s teplotou v rozmezí 90 až 105 stupňů Celsia. Nižší teploty vzduchu jsou důležité pro lidi s vyšším kardiovaskulárním rizikem, protože toto riziko se při vysokých teplotách v tradičních saunách velmi zvyšuje. Němečtí výzkumníci oznámili prospěšný efekt jednohodinové celotělové infračervené sauny ve dvou skupinách hyperterzních pacientů, zkoumaných v roce 1989, který zahrnoval 24 hodinový vzestup periferního prokrvení a snížení krevního tlaku.

V infračervených saunách, kde teploty dosahují od 20 do 60 stupňů Celsia je také mnohem snazší a příjemnější dýchat, než je tomu v tradičních saunách. Infračervené sauny se mohou používat i s otevřenými dveřmi dokořán, pokud jediným požadovaným výsledkem je infračervená penetrace, nebo pokud požadujeme svalové prohřátí (sportovní svalové předehřátí) bez dosažení výrazné potivosti, a to vše i v plném oblečení. Tento přístup může být používán před svalovým strečinkem, posilováním, běháním anebo před vystavením se nízkým teplotám.

Infračervené sauny jsou jednodušší a příjemnější než tradiční sauny.Předehřátí tradiční sauny trvá 30 až 90 minut, což je dělá málo praktickými. Předehřátí infračervené sauny za pokojové teploty trvá asi 5 minut. Praktičtější pro domácí použití je tedy opět infračervená sauna.

Další výhodou jsou obrovsky snížené provozní náklady. Při cyklu 10 minut zahřátí a 30 minut saunování jsou provozní náklady přibližně 3 Kč, u klasické sauny je to přibližně 40 Kč – asi 10krát dražší provoz.

ÚČINKY NA IMUNITNÍ SYSTÉM

Dr. Paro uvádí, že zvýšení tělesné teploty vede k usmrcení bakterií a virů nebo u některých druhů alespoň k zástavě jejich reprodukčního cyklu. Při infekci organismu dochází současně ke zmnožení leukocitů, odpovědných za likvidaci infekce.

Tohoto efektu můžeme dosáhnout i v infrakabině díky možným rozsahům infračerveného záření. V rámci prevence infekce se doporučuje pobývat v kabině nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat. Pokusy z Michiganské university prokazují stimulaci imunitního systému a likvidaci infekce.

Hlavně v počátečním stadiu onemocnění, kdy ještě nejsou choroby plně rozvinuty, se doporučuje včasné prohřívání k likvidaci infekce tepelným efektem. Jsou-li choroby plně rozvinuty, prohřívání se nedoporučuje, hrozí riziko zásahu do termoregulačních tělesných mechanismů.

INFRAČERVENÝ TERMÁLNÍ SYSTÉM, SPALOVÁNÍ KALORIÍ A KONTROLA NADVÁHY

V Guyton´s Textbook of Medical Physiology, můžeme číst, že na produkci 1gramu potu, spotřebujeme 0,568kcal energie.

Střední trénovaný člověk může v sauně vypotit 500gramů potu, čímž spotřebuje300 kcal – ekvivalent běhu na 3,5 až 5 kilometrů. Teplem trénovaný člověk může lehce vypotit 600 až 800 kcal bez žádných nežádoucích účinků. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody je lehce nahraditelný pitným režimem, spálené kalorie už do organismu dodány nebudou. Protože Infračervený Termální Systém zvyšuje produkci potu 2 až 3 krát oproti tradiční sauně, pomyšlení o zvýšeném spalování nadbytečných kalorií dosahuje impozantních hodnot. (The Journal of American Medical Association (JAMA) 7.Srpna 1981)

Infračervený Termální Systém spaluje 600 a více kalorií za 30 minut.

Kalorická ztráta u osoby vážící kolem 75 kilogramů při 30 minutové sportovní zátěži:

  • Maratón 393
  • Plavání(kraul) 300
  • Jogging 300
  • Tennis(rychlá hra) 265

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ A ELIMITACE TOXICKÝCH LÁTEK Z TĚLA
(Cline Medical Center, Nanaimo, British Columbia, Canada)

Dlouhodobým výzkumem bylo prokázáno, že složení potu v klasické sauně z 95 – 97 % tvoří voda. V infrakabině pak jen 80 – 85 %, zbytek tvoří tukové buňky a cholesterol, v tucích rozpustné jedy, těžké jedy, kyseliny, sodík a čpavek. Z toho vyplývá, že v klasické sauně se vyloučí potem jen 5 % škodlivin, kdežto v infrakabině 15 %.

Sauny a parní lázně byly po staletí používány k detoxikaci organismu. Tradičně se používaly pro zlepšení mentálního zdraví, snížení bolesti a pro zvýšení dlouhověkosti. V posledních letech byla extenzivně studována terapie hypertermií (pocením) a několik výzkumů je popsáno ve vědecké literatuře. Během těchto výzkumů bylo zjištěno, že sauny obrovsky snižují obsah toxických látek v těle.Při správně provozované hypertermní terapii dochází k obrovskému vylučování těžkých toxických kovů, včetně rtuti, pesticidů a dalších.Teplo způsobuje vylučování toxinů z buněk. Toxické molekuly se pak přechodně uschovají do lymfy. Protože pot je produkován z lymfy, toxiny se touto cestou dostanou ven z těla. Pro tento způsob vylučování toxinů nejsou játra a ledviny důležité. Z tohoto důvodu dochází k ulehčení jejich funkce a toxiny jsou schopny opustit tělo i při poruše jejich funkce. Toto může být pomoc pro chronicky nemocné pacienty, kteří jsou už tak pod velkým toxickým stresem.

INFRAČERVENÝ TERMÁLNÍ SYSTÉM (Cline Medical Center, Nanaimo, British Columbia, Canada)

Hypertermní terapie jako jedna z mála zvyšuje hladinu růstového hormonu, což zlepšuje kvalitu lidských tkání včetně svalů.

INFRAČERVENÝ TERMÁLNÍ SYSTÉM A KRÁSA

  • Zlepšuje prokrvení kůže což je podmínka pro její krásu.
  • Kůže má nový lesk odstraněním kožních nečistot a odumřelých kožních buněk z důvodu hlubokého čistění nečistot. Nechává kůži měkkou a hebkou.
  • Zlepšuje elasticitu a napětí kůže.
  • Zlepšuje akné, ekzémy, psoriasis, popáleniny, poškození kůže (odřeniny, pořezání).
  • Otevřené rány se lépe hojí se zmenšením velikosti jizvy.
  • Hluboké prohřátí tkání a následné pocení pomáhá k odstraňování celulitidy.
  • Používání infračervené sauny urychluje jakýkoli program proti celulitidě.

INFRAČERVENÝ TERMÁLNÍ SYSTÉM A STRES

Pomáhá k odstraňování stresu za příjemné teploty.

INFRAČERVENÝ TEPELNÝ SYSTÉM SE RYCHLE DOSTÁVÁ DO POPŘEDÍ ZÁJMU

Infrasauna představuje novou generaci saun fungující na zcela odlišném principu než běžné sauny. Mezi těmi, kdo měl možnost vyzkoušet vynikající vlastnosti tohoto infračerveného tepelného systému byli sportovci na OH v Atlantě v rove 1996, kde byla infrasauna vyhlášena saunou pro OH.

KONTRAINDIKACE

  • Pokud jste nemocní, konzultujte použití infrasauny se svým lékařem.
  • Pokud používáte jakékoli léky, konzultujte se svým lékařem jakoukoli možnou interakci léku s infračerveným zářením.
  • Nedoporučuje se zvýšení teploty tělového jádra u lidí s léčbou adrenalinem, systémovým lupus erytematosus anebo skleróze multiplex.
  • Teplo se nemá používat 48 hodin po akutním poškození kloubního pouzdra, anebo do té doby než dojde k redukci teploty a otoku kloubu.Pokud jsou otoky kloubů chronického charakteru, léčba jakýmkoli zvyšováním teploty nemusí reagovat právě nejlépe. Intenzivní prohřátí je striktně kontraindikováno při infekcích jakéhokoli charakteru a v kterémkoli místě našeho organismu.
  • Kovový materiál, umělé klouby, kosti a jakékoli jiné chirurgické implantáty obecně odrážejí infračervené paprsky, a proto nejsou tímto systémem zahřívány.Nicméně je doporučena konzultace s lékařem před začátkem používání Infračerveného Termální Systému. Samozřejmě, pokud by se vyskytly bolesti kdekoli blízko implantátu, okamžitě přerušte používání.
  • Samozřejmě kontraindikací je jakékoli další používání infrasauny u lidí, u kterých se jejich zdravotní stav zhorší.
  • Lidé používáním Infračerveného Termálního Systému nepociťují bolest a pokud ano, je používání kontraindikováno, anebo dočasně nevhodné.
  • Nepokoušejte se o osobní léčbu jakéhokoli onemocnění pomocí Infračerveného Termálního Systému bez supervize a doporučení vašeho lékaře.

POKYNY
Způsob užití:

  1. 1-2x týdně:
  2. Potící kůra při teplotě 50-60°C v délce 30-40 minut. Potivost je až 2x vyšší než u klasické sauny. Voda pomáhá infračervenému tepelnému systému při působení. Pijte proto před, při i po sauně. Používejte vodu nejlepší kvality a v dostatečné míře. Koupel nebo příjemná sprcha před prohříváním podpoří větší výdej potu.

    Používejte 2-3 ručníky:
    • jeden si rozložte pod sebe na sezení
    • druhý položte na zem pod sebe k odchytávání Vámi vypoceného potu
    • třetím ručníkem můžete stírat další pot

    potící kúru ukončete osprchováním nebo okoupáním vlažnou vodou. Ideální je kombinace s vodní nebo klasickou masáží.

  3. Denní použití

    • Prevence organismu
    • Příprava ke sportovní činnosti
    • Příprava před léčebnou kůrou
    • Příprava před klasickou masáží
    • Délka 5-15 minut – ihned po zapnutí sauny i v lehkém oblečení při teplotě do 60 stupňů Celsia. Léčebné účinky lze využít i při otevřených dveřích. Je samozřejmé, že při nižší teplotě se nebude potit, Ale to není na závadu.

ZDROJE INFORMACÍ

Hupka, J. a kolektiv: Fyzikální terapie.Martin, Osveta 1993.
Jones, S.,S., a Bailey, B.,K.: Sweat your way to radiant health. Let´S Live Magazine, June 1994.
Weider research group repott: Weider´s Muscle and Fitness Magazine, January 1992.
Journal of the Americal Medical Association (JAMA), 7.Srpna 1981.